Ogrody nowoczesne

Stylistyka nowoczesna w projektowaniu ogrodów to przede wszystkim minimalizm, geometria i dbałość o funkcjonalność przestrzeni. Proste, duże, czasami jednolite powierzchnie tworzą ze sobą harmonijną całość, dlatego w ogrodach tego typu kładziemy wyjątkowo duży nacisk na wykończenie, detal oraz jakość materiałów. Ogród nowoczesny zwraca uwagę strukturą, rozkładem elementów i przestrzeni – często bardziej niż samą roślinnością.

Sama roślinność również dobierana jest w sposób specyficzny – głównie pod kątem estetyki i łatwości w utrzymaniu. Często stosuje się metodę kontrastowania elementów ze sobą, rośliny zimozielone nasadzamy w połączeniu z elementami betonowymi, drewnem, metalem, kamieniem, gabionami. Pamiętamy jednak o umiarze – zbyt różnorodne wykorzystanie elementów, kolorów czy gatunków roślin może powodować chaos, a przestrzeń zamiast harmonijnej okaże się przytłaczająca.

Ważne jest również dobranie roślin odpowiednio do potrzeb użytkownika ogrodu – jeżeli nie ma on dużo czasu na prace pielęgnacyjne – co jest bardzo częste, dobieramy rośliny wymagające mniej przycinania, nawożenia, bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Miłośnicy pielęgnacji mogą natomiast skorzystać w szerszej palety roślin i kompozycji wymagających większego i częstszego dbania.

Ogrody nowoczesne, mimo nacisku na estetykę i komfort użytkowania, mogą być również niedrogie w utrzymaniu. Odpowiedni dobór roślin sprawia, że koszty pielęgnacji są niższe, a dzięki nowoczesnym systemom nawadniania możemy wprowadzić istotną oszczędność wody.

Nasze realizacje

 

Nasze projekty